dnes je 22.7.2024

Input:

Rychlé spuštění komunikace EDI komunikace

1.9.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

10.5
Rychlé spuštění komunikace EDI komunikace

Verlag Dashöfer

Přínosy projektu:

  • 8 miliónů profinancováno s využitím Roger platby

  • zapojení obchodní partneři (Alza, Internet Mall)

  • 20 dokladů měsíčně = objem EDI dokladů na počátku projektu

EDI jako požadavek zákazníka rychle vyřešilo nasazení ORiON EDI

Elektronická výměna dokladů (EDI), kterou si zpočátku na společnosti Fitness store "vynutil“ jeden z klíčových zákazníků, velmi rychle zpřehlednila, zpřesnila a zrychlila celý obchodně logistický proces přenosu objednávek, dodacích listů a faktur.

Díky službě Roger platba společnost Fitness store také vylepšila své cash flow. Dlouhé splatnosti od významných odběratelů ji nyní netrápí.

Služba na principu faktoringu, která zásadně zrychluje celý proces postoupení pohledávek díky využití elektronických dokladů, umožnila téměř okamžitý přístup k provoznímu kapitálu vázanému v pohledávkách. Cena tohoto kapitálu je přitom srovnatelná s běžnými nástroji provozního financování, ale na rozdíl od nich ji Fitness store může využívat pouze, když je to potřeba.

Impulz pro zavedení EDI přišel od Mall.cz

Důvodem pro zavedení EDI komunikace ve Fitness store byl stejně jako u většiny menších společností požadavek jednoho z klíčových zákazníků. Společnost Internet Mall si elektronizaci dokladů a s tím spojenou efektivitu jejich přenosu a archivace, vytyčila jako jeden ze svých cílů. Provozovatel jednoho z největších českých e-shopů Mall.cz dokázal být díky své vyjednávací síle směrem k dodavatelům velmi přesvědčivý. Na EDI, které nahrazuje výměnu běžných papírových a pdf dokladů strukturovanými daty, postupně přešla většina jeho dodavatelů.

Přestože je management Fitness store obecně technologické automatizaci nakloněný, bylo potřeba zvážit náklady na zavedení elektronické výměny dokladů vzhledem k obchodní marži.

"Ten kdo rozumí tomu, jaké má výhody jakákoli norma, má v přínosech EDI okamžitě jasno," vzpomíná na první dojmy ředitel Martin Zavadil. "V případě webEDI nebyly pořizovací náklady nijak přehnané, mohli jsme prakticky okamžitě splnit požadavek našeho významného zákazníka a zároveň zrychlit a zpřesnit práci s doklady."

Jednoduché a rychlé spuštění během měsíce

Fitness store využívá informační systém Money S3. Přestože je na trhu pro tento systém dostupných několik EDI rozšíření, rozhodla se společnost začít s tzv. webEDI, především kvůli rychlosti spuštění a také nižším pořizovacím nákladům. Společnost GRiT , která má s EDI komunikací pro československé e-shopy největší zkušenosti a kterou také Internet Mall doporučil, se poté postarala o zaškolení uživatelů a bezproblémový start výměny strukturovaných objednávek (ORDERS), dodacích listů (DESADV) a faktur (INVOIC).

Řešení ORiON, přes které veškerá elektronická výměna strukturovaných dokladů probíhá, je poskytováno společnosti jako cloudová služba. Spuštění, provoz, aktualizace a údržba tedy neklade žádné nároky na infrastrukturu zákazníka. O vše se stará EDI provider v rámci měsíčního paušálu a jediné, co Fitness store potřebuje, je fungující internetový prohlížeč. Uživatel se přes něj přihlašuje do aplikace podobně jako do e-mailové schránky a s doklady pracuje přímo v ní.

Využití EDI je potřeba vidět z širší perspektivy. Počítat se změnou. Díky EDI si mohu vytáhnout jakékoli aktuální statistiky k obchodním partnerům, ale především se mohu spolehnout na to, že služba bez problémů funguje v jasně daných mantinelech. Přijde mi potvrzení, že dodací list zákazník dostal, že faktura je v pořádku atd. Takové jednoduchosti, které v podstatě z normálního byznysu nedotáhnete, protože musíte tomu zaměstnanci pořád vtloukat do hlavy: "Tady ti chybí podpis. Převzal jsi ty kusy?" To je nekonečné. S EDI není o čem diskutovat. Tečka.

Martin Zavadil

ředitel Fitness store

Práce s webEDI a přínosy pro Fitness store

Aktuálně nový systém využívají ve společnosti Fitness

Nahrávám...
Nahrávám...