dnes je 23.7.2024

Input:

Jak se liší WMS pro řízení skladů od běžného ERP modulu pro sklad?

1.9.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

6.6.1
Jak se liší WMS pro řízení skladů od běžného ERP modulu pro sklad?

Verlag Dashöfer

Stále častěji se setkáváme s tím, že nám firmy tuto otázku pokládají. Řízený sklad neboli WMS a skladové hospodářství v podnikovém systému (ERP) jsou dva odlišné nástroje s různými funkcemi, které se mnohdy mylně zaměňují. Přečtěte si, v čem rozdíly spočívají a pro které firmy jsou vhodné.

Jak funguje skladové hospodářství v ERP systému

ERP (Enterprise Resource Planning) označuje podnikové informační systémy, které firmám poskytují nástroje pro řízení podnikání. V ERP systému najdete například moduly pro účetnictví, vedení obchodu, personalistiku, servis a právě také skladové hospodářství.

V modulu skladové hospodářství vyřešíte například:

  • evidenci zboží a materiálu (název, kód, množství),

  • hlídání stavu zásob,

  • skladové uzávěrky a inventury,

  • výdej objednávek (obvykle v kombinaci s modulem objednávky).

Díky modulu v ERP máte přehled zejména o tom, kolik kusů kterého zboží máte na skladě. V pravém slova smyslu ale sklad neřídíte.

Jak funguje řízený sklad (WMS)

WMS (Warehouse Management System) je samostatný nástroj, který má za úkol automatizaci a řízení skladových operací a procesů. Práci ve skladu řídí podle nastavené logistické strategie tak, aby procesy fungovaly co nejefektivněji. Například hledá skladníkům nejkratší možnou cestu ke zboží, snižuje riziko záměny zboží, umožňuje využívat různé zaskladňovací i vyskladňovací strategie nebo řídí práci s expiracemi.

Hlavní rozdíly mezi vedením skladů v ERP a WMS

Zásadní rozdíl mezi oběma systémy je ten, že ERP eviduje stav skladu, zatímco WMS sklad aktivně řídí. Skladníci jsou vybavení čtečkami s displeji, na kterých jim WMS ukazuje, které zboží mají vyskladnit a nejkratší trasu k němu (na základě individuálního a optimalizovaného matematického algoritmu). Jakmile ke zboží přijdou, načtou jeho čárový kód a čtečka potvrdí, že mají správný kus – tím systém snižuje riziko záměny zboží.

ERP systémy sice nabízí mobilní skladové řešení, ale to skladníkům většinou zobrazí pouze číselné označení regálu a zboží, ke kterému si musí najít cestu sami. Optimální navádění pomocí matematického algoritmu zatím umí pouze WMS.

Další přidanou hodnotou, kterou WMS oproti ERP nabízí, je pokročilé adresování zboží. Velká část skladových modulů v ERP umožňuje základní

Nahrávám...
Nahrávám...