dnes je 19.6.2024

Input:

Na umělou inteligenci začínají sázet i menší firmy

1.9.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

1.3.1
Na umělou inteligenci začínají sázet i menší firmy

Verlag Dashöfer

Jakkoliv může umělá inteligence stále evokovat něco vzdáleného, futuristického a nedostupného, ve skutečnosti už se systémy využívající umělou inteligenci prosazují napříč trhem: a to i v malých českých firmách. Nejde přitom o chytré roboty nebo virtuální pracovníky za miliony, ale drobné počítačové programy či aplikace, které se samy učí a automatizují rutinní práci.

Jednou z firemních činností, kterou zatěžuje obrovský podíl rutinní práce, je účetnictví – respektive fakturace. Například při příjmu faktur musí fakturant nebo fakturantka každý doklad vzít do ruky, ověřit jeho oprávněnost, zkontrolovat formální náležitosti, nechat ho schválit u nadřízeného a následně ručně přepsat do účetního nebo podnikového systému, kde dojde k jeho zaúčtování.

Zpracování jedné přijaté faktury dotyčné osobě zabere průměrně 10–15 minut, některé firmy takto zpracovávají stovky nebo i tisíce dokladů měsíčně. Jde přitom o práci s minimální přidanou hodnotou, kterou z velké části dokáže obstarat robot. A čím dál více firem si to začíná uvědomovat.

Software, který automaticky vyčte údaje z faktury

I proto dnes na trhu existuje software k automatickému zpracování faktur, který přijatou fakturu takzvaně "vytěží" – vyčte z ní údaje, po odsouhlasení je odešle nadřízenému ke schválení a následně připraví na export do účetního nebo podnikového systému. Fakturant nebo fakturantka v tu chvíli zastává pouze roli kontrolora, který zběžně ověřuje, zda systém vyčetl údaje z faktury správně.

"Dříve jsme jednu fakturu zpracovávali průměrně čtvrt hodiny, teď to stíháme za 5 minut. Ušetřili jsme díky tomu odhadem 60 hodin práce fakturantky měsíčně," přibližuje svou zkušenost hlavní účetní Iva Šmerdová z firmy MoroSystems, která zpracovává faktury snadno díky automatizovanému řešení.

Jelikož jsou podobná řešení poháněna

Nahrávám...
Nahrávám...