dnes je 7.11.2024

Input:

Novela zákona o účetnictví od roku 2025

16.7.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.5
Novela zákona o účetnictví od roku 2025

Ing. Pavla Strakošová

Ministerstvo financí předložilo dne 26. 4. 2024 do mezirezortního připomínkového řízení návrh novely stávajícího zákona o účetnictví, která je součástí materiálu "Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 93/2009 Sb., o auditorech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 426/2023 Sb., o dorovnávacích daních pro velké nadnárodní skupiny a velké vnitrostátní skupiny". Novela zákona o účetnictví by měla nabýt účinnosti dnem 1. ledna 2025, některé části budou účinné později. Materiál je volně dostupný na veřejném portále zpřístupňující dokumenty legislativní povahy určené pro jednání vlády ( ODok Portál - VeKLEP ).

Navržená novela zákona o účetnictví zvyšuje hodnoty peněžních kritérií rozhodných pro zařazení do příslušné kategorie účetních jednotek a skupin účetních jednotek, dále upravuje výroční zprávu a zprávu o udržitelnosti.

Peněžní hodnoty kritérií pro kategorizaci účetních jednotek a skupin účetních jednotek

Novela zákona o účetnictví implementuje požadavky evropské účetní směrnice1 týkající se zvýšení peněžních hodnot kategorizačních kritérií. Peněžní kritéria, konkrétně aktiva celkem a roční úhrn čistého obratu, se navrhuje navýšit přibližně o 25 %. Nové vyšší hraniční hodnoty kritérií "aktiva celkem" a "roční úhrn čistého obratu" pro kategorizaci účetních jednotek jsou navrženy v § 1b zákona. Nové vyšší hraniční hodnoty těchto kritérií pro kategorizaci skupin účetních jednotek jsou navrženy v § 1c zákona.

Od příslušné kategorie se odvíjí například rozsah účetní závěrky nebo povinnost ověření účetní závěrky auditorem. Od příslušné kategorie skupiny účetních jednotek se odvíjí případná povinnost sestavení konsolidované účetní závěrky.

Podle přechodného ustanovení se splnění navýšených peněžních limitů hraničních hodnot posoudí poprvé k rozvahovému dni účetního období započatého nejdříve ode dne 1. ledna 2024 a skončeného nejdříve ode dne 31. prosince 2024. Ve většině případů se bude jednat o účetní období odpovídající kalendářnímu roku 2024. Současně se tato navržená úprava bude vztahovat i na kratší účetní období, která započala v průběhu roku 2024 a skončila 31. prosince 2024 a také na účetní období odpovídající hospodářskému roku, která započala v roce 2024 a skončila v roce 2025.

V případě kratšího účetního období v roce 2024 si může účetní jednotka zvolit, zda pro posouzení splnění hraničních hodnot peněžních limitů k rozvahovému dni použije peněžní limity podle stávající právní úpravy, nebo navýšené peněžní limity podle nové právní úpravy.

Údaje o nehmotných zdrojích ve výroční zprávě

Nově se navrhuje povinnost uvádění informací o nehmotných zdrojích ve výroční zprávě vztáhnout, oproti stávající úpravě, na všechny účetní jednotky mající povinnost vyhotovit zprávu o udržitelnosti, a nikoli pouze na účetní jednotky zahrnuté do "první fáze" zavedení povinnosti sestavovat zprávu o udržitelnosti.

Této povinnosti, v souladu s požadavkem směrnice CSRD2, budou nově podléhat všechny velké účetní jednotky. Kromě účetních jednotek splňujících kritéria pro

Nahrávám...
Nahrávám...