dnes je 23.7.2024

Input:

Být účetním je prestiž, o firmě víte úplně všechno

1.9.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

1.3.2
Být účetním je prestiž, o firmě víte úplně všechno

Verlag Dashöfer

Účetní profese se v posledních letech zásadně vyvíjí a mění. Správný účetní musí být neustále ve střhu. O své zkušenosti se s námi podělil Miloslav Domkář, účetní iPodniku.

Proč potřebuje každá firma mít spolehlivého účetního?

Firma potřebuje spolehlivého účetního ze dvou hlavních důvodů: aby měla přehled o svém hospodaření a aby měla v pořádku povinnosti vůči státní správě. Do určité velikosti vidí firmy účetního jen jako nutné zlo, které zajišťuje klid od státní správy.

...to ale není správně?

Ne, není. Pravda je taková, že účetní poskytuje informační servis jednateli o jeho penězích. Bez účetního nejsou reporty a jednatel by měl mít možnost se o něj opřít. Od určitého obratu, bez správně vedeného účetnictví a následné analýzy, se už vedení firmy nebude schopno samo správně rozhodovat. Účetní je pravou rukou jednatele a ten by se na něj měl vždy obracet, když potřebuje zodpovědět finanční otázky. Třeba klasickou "Máme na to?"

Co vás na profesi účetního lákalo, než jste se do ní pustil?

Profesi účetního jsem zdědil po tátovi. Od svých "nácti" let jsem pro tátu vykonával juniorskou pozici. Díky tomu mi pak účetnictví šlo jak na střední, tak i později na vysoké škole. Po ukončení studia jsem se dlouho nerozmýšlel a šel jsem do toho rovnýma nohama. Začal jsem v malé účetní firmě o pár lidech, poté jsem prošel korporátním účetnictvím pro americkou firmu a dnes vedu finance v iPodniku.

...a co máte na účetnictví nejraději teď, po letech praxe?

Na práci účetního mám rád určitou dávku předvídatelnosti a opakovaných termínů; mám rád práci s čísly – jak je zadávat, účtovat, tak i prezentovat. Když je vše v pořádku, je to vidět na první pohled. Když to nevychází, tak hledáte například 0,01 Kč, které běžného smrtelníka vůbec nezajímají. Ale mě baví, když to sedí přesně a levá strana se rovná pravé.

Kdybyste měl profesi účetního vyzdvihnout na veletrhu práce před zájemci, co byste jim řekl?

V každém případě je účetní prestižní pozice ve firmě, protože jste hned důležitý pro vedení a vidíte do peněz. O firmě víte úplně všechno. Jak se říká, peníze jsou až na prvním místě. Varoval bych ale, že lidé, kteří, chtějí být účetním, musí být na haléř přesní. Nesmí jim být lhostejná čísla. Účetní svoji chybu "neokecá".

Co ocení účetní v době

Nahrávám...
Nahrávám...